Velikonoce v Chorvatsku

Velikonoce v Chorvatsku

uterý 11. duben 2017 00:00 / napsal Lucie Pastrňáková

Chorvaté jsou katolicky založení, takže se zde také slaví Velikonoce (Uskrs) a jedná se o nejdůležitější náboženský svátek v roce.

Kraslice

Malují se klasicky, tedy cibulí a červenou řepou na červeno a kapustou na modro. Někdo nabarví i pár vajec na černo a na velikonoční neděli je odnese na hřbitov. Říká se, že nejhezčí barvená vajíčka jsou v Dubrovníku.

Zvykem je, že si místní obyvatelé přiťukávají vajíčky (tuckanje). Jedná se o soutěž, takže si každý přiťukává a komu vydrží nejdéle, ten vyhrává.

Zajíček

Velikonočnímu zajíčkovi se říká pisanica. Pomlázky se zde také pletou, ale ne z vrbového proutí, což je pochopitelné, ale z větví olivovníku nebo i někdy z větví palem.

Oslavy

Na oslavu z mrtvých vstání Ježíše se zapalují ohně. Nejvyšší krijesova (20 metrů a výše) se zapaluje ve vesnici Popovac Kalnički. Příprava trvá několik týdnů. Pálení vždy přiláká hodně diváků.

 

Čtyřicet dnů před velikonocemi nastává den Popelnice, čímž končí období karnevalů, které zaháněly poslední zbytky zimy. Popelnicí nastává období Kozima, což je čas odříkání a půstu. Každý věřící si vybere jednu věc, bez které se obejde a tím projevuje pokoru a obětavost před bohem. Týká se to například masa, alkoholu, kouření nebo i sledování televize.

Týden před Velikonocemi je Květná neděle, tzv. Cvjetnica, což přijel Ježíš na oslíkovi do Jeruzaléma.

 

Říká se, že kdo víno pije, ten dlouho žije. V Chorvatsku se tedy na Velikonoce pije opravdu vydatně. Na žádném stole nesmí chybět červené víno a kdo ho vypije více (bez vody), tak tím lépe.

 

V Chorvatsku na Velikonoční svátky opravdu velmi oslavují, pořádají se různé průvody, chodí se do kostela posvěcovat jídlo než se sní a mnoho dalšího. Pokud tedy chcete poznat místní tradice a navštívit třeba turisty velice oblíbený oheň ve vesničce Popovac, tak návštěvu Chorvatska vřele doporučujeme.