Chorvatsko

  • Poloha: jihovýchodní Evropa 
  • Oficiální název: Chorvatsko
  • Hlavní město: Záhřeb - (Zagreb) 
  • Jazyk: chorvatština, srbština, italština
  • Náboženství: katolíci, srbské pravoslaví
  • Měna: 1 kuna (HRK) = 100 lipa

PASOVÉ FORMALITY, RADY A TIPY

Pro cestu do Chorvatska potřebujete platný cestovní doklad - pas nebo občanský průkaz pro členy zemí EU. Pokud cestujete s domácím mazlíčkem, je nutné, aby byl očkován proti vzteklině a měl mikročip dle ISO 11784 nebo 11785.

Adresa Velvyslanectví ČR v Chorvatsku:

Zagreb, Radnička cesta 47/6,
tel.: +385/1/617 72 46, 619 21 16, 619 21 19, konzulární pohotovost - mobil:  +385 916 121 533, E-mail:  zagreb@embassy.mzv.cz

V případě nehody volejte 112 - rozhovory jsou vedeny anglicky, německy, italsky, maďarsky, slovensky i česky.


CESTOVÁNÍ NEZLETILÝCH OSOB

Od 1.7.2011 nelze mít děti zapsány v občanském průkazu, každé dítě musí mít svůj vlastní cestovní doklad (pas, občanský průkaz).

Dne 19.03.2009 chorvatský Parlament projednal a schválil změny Zákona o cizincích (NN 79/07), čímž došlo ke zrušení povinnosti souhlasu zákonných zástupců pro vstup nezletilých osob do Chorvatska bez jejich doprovodu.

Zákon o změnách a doplnění Zákona o cizincích (NN 36/09) nabývá platnosti 8. den po zveřejnění v Národních novinách (Úřední noviny Chorvatské republiky), tj. dne 31.03.2009.

 

Více lze zjistit na stránkách MZV: http://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/faq/pisemny_souhlas_rodicu.html


PLATEBNÍ PROSTŘEDKY

Měnou v Chorvatsku je chorvatská kuna (1 HRK = cca 3,70 Kč). Ve většině bank, recepcí a některých směnárnách je možné směnit i české koruny. Většina obchodů a institucí přijímá mezinárodní platební karty VISA a EC / MC. V ČR v bankách a směnárnách je možné chorvatskou měnu nakoupit.


KLIMA

je různorodé, od kontinentálního v severovýchodní části země přes horské ve vyšších polohách až po přímořské jadranské, typicky středomořské, s mírnými zimami a horkými suchými léty. Nejteplejším měsícem na pobřeží je červenec;  nejvyšší teploty dosahují na Istrii 34° C, v jižní Dalmácii až 38 °C. Noční teploty neklesají pod 20 °C. Pobřeží se vyznačuje velkým množstvím slunečních dní. Oblačnost se směrem k jihu zmenšuje.


INFORMACE PRO MOTORISTY

Pokud jedete na dovolenou autem, stačí Vám český řidičský průkaz, technický průkaz a Zelená mezinárodní pojišťovací karta. Jestliže si na cestování vypůjčíte vozidlo, je třeba mít notářsky ověřený souhlas majitele vozidla.

RAKOUSKO dálniční známka desetidenní - 8,80 EUR, dvouměsíční - 25,70 EUR. Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích je 130 km/h., mimo obec 100 km /h. a v obci 50 km/h. Vůz musí být vybaven reflexní vestou, děti do 14 let (do 150 cm) musí být povinně upoutány v autosedačce.

MAĎARSKO dálniční známka 2975 HUF/ 9 denní,  měsíční - 4780 HUF. Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích je 130 km/h., mimo obec 90 km /h. a v obci 50 km/h.

SLOVINSKO dálniční známka týdenní 15 EUR, měsíční 30 EUR (známku je třeba mít nejen na dálnicích, ale i na rychlostních silnicích včetně dálničních objezdů Lublaně a Mariboru). Nejvyšší rychlost a dálnicích je 130 km/h, mimo obec 90 km/h, v obci 50 km/h. Upozorňujeme na nutnost svícení i ve dne.

CHORVATSKO mýtné se platí v hotovosti. V jednom směru od 7 do 271 HRK dle zvolené trasy. Mýtné na ostrov Krk je 35 HRK. Nejvyšší povolená rychlost je na dálnici 130 km/h, mimo obec 90 Km/h, v obci 50 km/h. Chorvatské silnice jsou úzké a bývají často kluzké nejen za mokra. Upozorňujeme na povinnost celoročního svícení a povinné upoutání dítěte do 5 let v autosedačce. Cyklisté do 16 let jsou povinní mít cyklistickou helmu.

Podrobnější popis cesty do našich destinacích naleznete  ZDE 

Objezd slovinské dálnice naleznete ZDE


ISTRIE

je srdcový poloostrov, hluboce ponořený do průzračných a modrých vod Jadranu, je skrytou zahradou krásy. Je to multikulturní a pohostinná část země, která spojuje mnoho různorodosti, od obrysů antiky a Benátek až po vliv střední Evropy.

KVARNER A OSTROVY

Spojte slunnou riviéru, kterou lze za desítku kilometrů vyměnit za klid a svěžest horských vrcholů, kde Vám dělají společnost orlové, vlci a medvědi.

DALMÁCIE

Začíná od zadarské oblasti a táhne se až k Dubrovníku. Zadarská oblast je územím neopakovatelné přírodní krásy, což dokazují její četné národní parky. Nikde jinde nenajdete kombinaci hor, jezer a vodopádů, kaňonů, skal, jeskyní a propastí a v neposlední řadě modř širého moře s řadou nejkrásnějších ostrovů, zátok a pláží.


Nabídka v zemi Chorvatsko

Pula

Klimno

Klenovica

Zrmanja

Ruskamen