Pro všechny nadšence cyklistiky přinášíme výběr nejlepších a nejzajímavějších tras pro poznávání Istrie ze sedla kola. Pokud chcete zažít dovolenou jinak, neváhejte, Istrie nabízí nepřeberné množství možností pro strávení aktivní dovolené.  

CYKLOSTEZKA 101 - "Vižinada" 

Cyklotrasa Vižinada je dlouhá 24 km a zároveň je napojena na několik dalších tras. Z náměstí Vižinady se vydáme po silnici do Buje a asi po 5 km odbočíme doleva směr obce Vrbani a Narduči. Dalších 10 km pokračujeme po asfaltové cestě přes Bajkini, Vranje Selo, Markovići, Ćuki a Brdo. U nájezdu odbočíme doleva na makadamovou cestu a po 1,1 km odbočíme doprava na vyhlídku Vrbanovicova. Následně se stejnou cestou vrátíme zpět na křižovatku vedoucí do Mezgeci a potom pokračujeme do Tadini vedle Kaštelir. Ve vesnici Tadini odbočíme doleva a pokračujeme přes Baldaši 3km. Poté, co překročíme hlavní cestu v Lašići, odbočíme doleva na Staniši a pokračujeme po hlavní silnici až do Ferenci. Ve Ferenci odbočíme doleva a dorazíme na křižovatku bývalého úzkorozchodu Parenzana železnice. Z tohoto bodu následně pokračujeme doprava zpět do Vižanady.

Během této trasy narazíme na mnoho historických kostelů a kaplí, obchůdků a restaurací ve Vižanadě nebo Kašteliru. Výhledy na unikátní istrijskou krajinu se doporučují z pěti fotografických vyhlídek. V turistických centrech je možno najmout si cyklo průvodce vždy pro vybranou trasu. 

Lokalita: Vižinada

Start: Vižinada

Konec: Vižinada

Délka: 24.8 km

Doba trvání: cca 1:15-1:30 h

 

CYKLOSTEZKA 102 - TRAIL OF DELICIOUS FLAVOURS AND ADVENTURES - "Stezka lahodných příchutí a dobrodružství"

Oblíbená trasa je dlouhá cca 30 km a spojuje několik dalších tras, je tedy nutno dbát správného odbočení. Trasa vede oblastí bohatou na agroturistiku, vinicemi a olivovými háji. Cestou lze narazit na mnoho kulturních památek a řadu historiskcýh míst. Začátek trasy je plánován z vyhlídky u vchodu do bývalé Parenzana úzkorozchodné železnice. Trasa pokračuje podél úzkorozchodné železnice vedoucí do obce Lašići. Dále pokračujeme po asfaltované cestě do vesnice Baškoti, kde odbočíme doleva směrem na Jadruhi. Po dalších 2 kilometrech pokračujeme do Bringu a potom sestupujeme po lesní cestě do bývalé železnice Parenzana. Pokračujeme jízdou podél železnice (cca 3 km) a následně odbočíme doprava směr Rakotule, které je hojně navštěvováno pro historické kostely, které jsou dekorovány freskami. Velmi zajímavý a vyhledávaný je kostel Sv. Mikuláše benátského původu s freskami, který se nachází v blízkosti Rakotule. Následně pokračujeme po cestě a před Karojbou odbočíme doprava až do vesnice Cerion. Odtud je možno dále pokračovat přímo do Vižanady s krátkou návštěvou agroturistiky v obcích Mekiši a Ferenci.

Lokalita: Vižinada

Start: Vižinada

Konec: Vižinada

Délka: 30 km

Doba trvání: 2:00-2:30 h

 

CYKLOSTEZKA 103 - "Rodinná Vižanada"

 Lokalita: Vižinada - Čuki - Vižinada

Start: Vižinada

Konec: Vižinada

Délka: 13 km

Doba trvání: 1:00 - 1:30 h


 


 

CYKLOSTEZKA 104 - "Na kole kolem Poreče"

Tato trasa je vhodná pro nadšence horských cyklotras. Cyklotrasa vede přes oblast Istrijského vnitrozemí, kdy tato oblast je proslulá vynikajícími domácími produkty, zejména vínem, olivovým olejem, prosciuttem, lanýži nebo levandulovými plantážemi. Během trasy je možno zastavit se a odpočinout si ve vinařstvích nebo ve výrobnách olivového oleje, přičemž tato místa představují ideální přestávky pro relaxaci a ochutnávky místních specialit.

Trasa začíná ve Vižinadě. Vystoupáme nad údolí Mirny a následně pomalu sjedeme do Winemakerovy obce Ohnići. Zde se napojíme na trasu Parenzana, jež vede do Višnjan. Projížďka pokračuje příjemnými lesními stezkami do Žendoragy, kde je nutno překročit dálnici a pokračovat dále do Baderny. Dále projíždíme přes osídlené oblasti směrem ke Karojbě. Po překročení hlavní silnice se navrátíme na sjezd stezky Parenzana, kudy se vrátíme zpět do Vižinady.

Lokalita: Vižinada - Labinci - Markovac - Višnjan - Ženodraga - Baderna - Rakotule - Vižinada

Start: Vižinada

Konec: Vižinada

Délka: 48 km

Doba trvání: 3:00-4:00 h

 

 

CYKLOSTEZKA 111 - Starořímská stezka

Název této malebné rodinné trasy je inspirován starověkou římskou stezkou Via Flavia. Začátek trasy je plánován na hlavním náměstí města Kaštelir před kostelem Sv. Valentýna, Kuzama a Damiána. Město opustíme sestupně přes náhorní plošinu k údolí Miver, odkud pokračujeme zpět do Kašteliru. Trasa vede většinou po jemném štěrku a asfaltových cestách s malým provozem. Projíždíme krajinou obklopenou olivovými háji, vinicemi a lesy, kde se nacházejí porosty divokého chřestu. Zejména na jaře se můžete často setkat s osobami, které sbírají právě tyto pochoutky. Během projížďky se na této trase můžeme také kochat pohledy na malebné kapličky umístěné na okrajích polí. Tyto kaple byly postaveny pro ochranu plodin a zajištění dobré sklizně. 

Lokalita: Kaštelir

Start: Kaštelir

Konec: Kaštelir

Délka: 11.6 km

Doba trvání: 1:00-2:00 h

 

  

 

CYKLOSTEZKA 112 - "Baredine stezka"

Počátek i konec této cyklo trasy je stanoven před unikátní přírodní památkou - u jeskyně Baredine. Tato jeskyně se pyšní skvostnými stalaktity, stalagmity a mnohými dalšími uměleckými díly stvořených samotnou přírodou. Jeskyně Baredine je rovněž proslulá jako domov endemické ryby Proteus. V areálu obklopujícím jeskyni je možno navštívit unikátní TRAKTOR MUZEUM nebo si objednat výborné domácí pokrmy v místní restauraci. Cyklo trasa prochází nekonečnými vinicemi obklopenými bohatý lesním porostem. Pokud má člověk štěstí, může narazit na divoké lesní tvory, jako např. jeleny Roe, králíky nebo lišky. Následně se trasa opět propojuje se slavnou stezkou Parenzana, bývalou úzkorozchodnou železnicí, která vede až do obce Nova Vas. Poté následuje návrat do Baredine.

Lokalita: Beredine

Start: Baredine

Konec: Baredine

Délka: 9 km

Doba trvání: 1:00 h

 

 

CYKLOSTEZKA 113 - "ASPARAGUS TRAIL"

MTB trasa propojuje části několika dalších cyklotras, které procházejí okresem Kaštelir-Labinci do jedinečné, zajímavé a v některých částech i technicky náročné jízdy. Cyklotrasa začíná z Kaštelir a vede přes oblasti s výskytem divokého chřestu až k údolí řeky Mirny. Počátek trasy je stanoven na náměstí města Kaštelir, pokračuje přes Labinci až do do Markovac, kde se trasa opět napojuje na vyhlášenou trasu Parenzana - Vižinada. Ve vesnici Ohinići opouštíme trasu Parenzana a pokračujeme dále příjemnou projížďkou přes lesy, olivové háje a vinice až do Vrbanovica, kde se nacházejí oblíbená místa pro pořádání pikniků, nabízejícími přenádherné výhledy na údolí Mirina. Odtud pokračujeme lesní stezkou k letišti pro paragliding, následně sjíždíme krátkým, ale náročným singletrailem, což představuje nejtěžší část této trasy. Následuje stoupání po šotolinových cestách zpět směrem k městečku Kaštelir.

Lokalita: Kaštelir - Rogovići - Cuki - Ohnići - Kaštelir

Start: Kaštelir

Konec: Kaštelir

Délka: 24 km

Doba trvání: 2:00 h

 

 


CYKLOSTEZKA 121 - "Olivová stezka"

Oblíbená jednodušší trasa vhodná i pro rodinné vyjížďky představuje jednoduchou cestu pro bližší seznámení se s tradicí pěstování oliv, navíc se středomořskou atmosféru na malebném poloostrově Lanterna. Začátek a konec trasy je určen u  fontány v centru města Vabriga. Z Vabrigy se vydáme po štěrkové cestě směrem k moři, kdy přijíždíme do menšího rybářského přístavu Santa Marina, který je vyhledáván pro restaurace podávající vyhlášené rybí a mořské speciality. Odtud  pokračujeme přes olivové háje až do kempu Lanterna. Dále přejíždíme do Stanicja Blek, známé také názvem Starý Tar, kde se nacházely první středověké osady. V závěru trasy přejedeme přes hlavní cestu a navracíme se  zpět na místo startu. Ve Vabrize můžeme navštívit jedinečný olivový háj s 88 olivovníky zasazenými do tvaru slova TITO. Místní farmář zasadil tyto olivy v 80. letech na památku bývalého jugoslavského prezidenta Josipa Broze Tita. Tento olivový háj se nachází přímo u hlavní silnice Tar-Poreč.

Lokalita: Tar/Vabriga - Santa Marina - St.Blek - Vabriga

Start: Tar/Vabriga

Konec: Vabriga

Délka trasy: 14.6 km

Doba trvání: 1:00-1:30 h

 

CYKLOSTEZKA 131 - "Stezka hvězd"

Na této nádherné vzdělávací trase se blíže seznámíme se starobylým městem Višnjan a jeho malebným okolím. Trasa je zároveň i odkazem a poctou mezinárodně uznávané astronomické observatoři Višnjan, která je provozována ve vesnici Tićan. Observatoř Višnjan je jednou z nejproduktivnějších observatoří na světě a řadí se k předním vědeckým institucím v Chorvatsku. Observatoř se pyšní více než 1400 nově objevenými astrálními tělesy. Začátek a konec prohlídky je určen před radnicí, kde byl před více než 30 lety umístěn první dalekohled.

Samotná cyklotrasa startuje z centra města Višnjan nenáročnou projížďkou městem k fotbalovému hřišti. Následně odbočíme vlevo na lesní stezku, která se napojuje na štěrkovou cestu hned vedle dálnice. Po krátkém stoupání projíždíme skrz vinice a dojedeme až do vesnice Baškoti. Zde vjíždíme do lesu Dubrava, který je proslulý nalezišti bauxitu. Podél silnice je k vidění několik vykopávek, pro které jsou charakteristické hluboké díry. Na konci lesa dorazíme do Tićanu, kde se skýtá možnost prohlídky nové budovy hvězdárny s dalekohledem a instalací „Kamenný kruh“, která připomíná slavný Stonehenge. Tato umělecká instalace je funkční rekonstrukcí prehistorické svatyně a sluneční observatoře „Mali Sv. Anđeo“, který se původně nachází na archeologickém nalezišti nedaleko Poreče. Za Tićanem pomalu klesáme směrem k Višnjanu a zároveň projíždíme stinnými istrijskými lesy a levandulovými poli vedle vesnice Deklevi. Tato trasa je nenáročná a vhodná i pro mladší a méně zkušené cyklisty.

Lokalita: Višnjan - Tićan - Višnjan

Start: Višnjan

Konec: Višnjan

Délka trasy: 9.5 km

Doba trvání: 1:00 h

 

CYKLOSTEZKA 141 - "Maximus Agri"

Tato cyklotrasa vynikající volbou pro všechny, kteří upřednostňují projížďky přírodou, daleko od rušné dopravy a  rekreačních oblastí. Startovní bod je určen v Poreči, následně projíždíme vesnicí Varvari a pokračujeme dle itineráře staré římské cesty Maximus Agri, která v antice spojovala Poreč s istrijským vnitrozemím. V blízkosti Jehnići přecházíme dálnici a bývalou hranici antického Poreč Ager. Ve vesnici Katun odbočíme vlevo a pokračujeme do Višnjanu. Toto starobylé město je skvělým místem pro odpočinek. Doporučujeme krátkou procházku starým městem a návštěvu městečka Loggia, které nabízí nádherný výhled na krajinu severního Poreče a pobřeží Jaderského moře. Z Višnjanu pokračuje trasa po lesních stezkách směrem na Kosinožići. Na jaře jsou tyto lesy oblíbeným nalezištěm divokého chřestu, je zcela běžné potkávat místní při hledání této oblíbené pochoutky. Z Kosinožići pokračujeme po polních cestách a lesních stezkách směrem na Poreč. Na samém konci trasy se napojíme na oblíbenou železniční stezku Parenzana, která nás dovede zpět do centra města.

Lokalita: Poreč - Ženodraga - Višnjan - Nova Vas - Poreč

Start: Poreč

Konec: Poreč

Délka trasy: 44 km

Doba trvání: 2:00-3:00 h

 

CYKLOTRASA 142 - "Trasa Sv. Mauro"

Tato pestrá cyklotrasa nás provede kopcovitou krajinou do Vrsaru, který je zároveň nejjižnější částí porečského venkova a do Poreče se zpět navrátíme po malebných pobřežních stezkách. Díky svému příznivému a dobrému povrchu je tato trasa vhodná pro stále oblíbenější gravel kola.

Trasa začíná na MTB trailu Maximus Agri, dále odbočíme na jih směrem na Sv. Lovreč. Cestou projíždíme Rušnjakem, vesnicí proslulou jako symbol protifašistického odboje Istrie. Projedeme několika menšími vesnicemi a dorazíme do Kloštaru, kde vstoupíme do lesoparku Kontija. Tento les je nejkrásnějším v této oblasti, koruny stromů se rozprostírají až na svahy zálivu Lim. Stezka vede částečně podél hranic lesa a nabízí nádherné výhledy na tento geologický fenomén. Z Kontije pokračujeme po lesních cestách poblíž romantického městečka Vrsar. Vrsar je známý jako úkryt legendárního milence Giacoma Casanovy, který se v něm skrýval před žárlivými manžely svých dám. Vrsar a jeho souostroví je jedním z nejkrásnějších míst chorvatského pobřeží. Doporučujeme navštívit Montraker, opuštěnou kamennou jámu s nádhernými výhledemy. Stezka pokračuje do Funtany vede vinicemi a lesem k Zelené laguně a dále zpět do Poreče.

Lokalita: Poreč - Varvari - Filipini - Ženodraga - Baderna - Sv. Lovreč - Rajki - Marasi - Kloštar - Funtana - Poreč

Start: Poreč

Konec: Poreč

Délka trasy: 55 km

Doba trvání: 3:00-4:00 h

 

CYKLOTRASA 143 - "Trasa Sv. Servola"

Tato kratší, zato oblíbená MTB trasa je typickým příkladem rozmanitého terénu v této části Istrie. Je zároveň výbornou volbou pro sportovní výlet do přírody.

Trasa začíná v Poreči a pokračuje podél trasy rakousko-uherské železnice Parenzana. Avšak brzy pojedeme hlubokým lesem přes vesnici Kosinožići a přijedeme do Žbandaje (prosíme, buďte velmi opatrní při přejíždění hlavní cesty). Odtud trasa začíná být zajímavější a dynamičtější. Lesní a polní stezky vedou přes Valkarin a Musalež až do Sv. Bečiće. Ve Sv. Bečići se nachází 2,5 km dlouhé XC hřiště, které bylo postavené místním bike klubem. Krátká dostihová dráha patří ke skutečným lahůdkám pro ambicióznější jezdce. Ze St. Bečić jedeme příjemnou projížďkou po stinných lesních stezkách zpět na pobřeží Poreč poblíž letoviska Brulo.

Lokalia: Poreč - Jehnići - Žbandaj - Valkarin - Dračevac - St.Bečić - Poreč

Start: Poreč

Konec: Poreč

Délka trasy: 35 km

Doba trvání: 2:00-3:00 h

 

CYKLOTRASA 144 - "Cesta zvonice"

Název této trasy je inspirován typickými istrijskými panoramaty a městy se zvonicemi. Během této projížďky v každém momentu trasy je v dálce možno uvidět zvonici. Tato dynamická, ale nepříliš náročná túra nás zavede z Poreče na svahy údolí Mirna u Kašteliru a podél pobřeží zpět do Poreče. Povrch jsou většinou polní cesty a single traily, což zaručuje zábavu zejména pro milovníky horských kol. Trasa vede přes vinice, olivové háje a také rozsáhlé oblasti s typickou středomořskou vegetací, které nabízejí nejautentičtější zážitky z této části poloostrova. Stejně jako většina cyklostezek na tomto území i tato stezka vede podél slavné trasy Parenzana, která je místní ochrannou známkou pro cyklostezky. Nejkrásnější část této trasy se nachází mezi plošinou Vrbanovica (s pomníkem obětem 2. světové války) a startovištěm paraglidingu. Obě místa nabízejí fantastické pohledy na údolí Mirna, okolní kopce a pobřeží Jaderského moře. Během zpáteční cesty pomalu klesáme na poloostrov Lanterna a projíždíme pobřežní stezkou směrem na Poreč. Před Červar Porat projíždíme kolem velkého archeologického naleziště římské Villa Rustica, která v antice vyráběla a vyvážela amfory.

Lokalita: Poreč - Nova Vas - Višnjan - KAštelir - Vabriga - Červar Porat - Poreč

Start: Poreč

Konec: Poreč

Délka trasy: 57 km

Doba trvání: 4:00-6:00 h

 

CYKLOSTEZKA 145 - "Od moře k jeskyni Baredine"

Oblíbená kratší MTB trasa provádí cyklonadšence přes klidné venkovské okolí Poreče. Trasa začíná směrem do vnitrozemí a podél pobřeží se vrací do Poreče.

Startujeme na slavné trase Parenzana a po krátké době odbočíme na single traily a polní cesty, které nás dovedou až k jeskyni Baredine. Zde si můžeme udělat přestávku a navštívit jeskyni nebo si dát drink. Dále pokračujeme single traily přes zalesněné oblasti až k moři. Dorazíme na pobřeží blízko Červar Porat. Trasa prochází skrz archeologické naleziště římské Villa rustica, která ve starověku vyráběla amfory pro přepravu vína a olivového oleje. Z Červaru vede trasa přes oblast autentických divokých pláží. Tato část pobřeží má zachovaný svůj původní stav z dob před turistickým boomem. Dnes je oblíbeným místem pro všechny plážové návštěvníky, kteří mají rádi divoké a nedotčené pláže.

Lokalita: Poreč - Nova Vas - Baredine - Červar Porat - Poreč

Start: Poreč

Konec: Poreč

Délka trasy: 31 km

Doba trvání: 2:00-2:30 h

 

CYKLOSTEZKA 146 - "STEZKA SV. LOVREČSKÉ KAPITÁNKY"

Tato trasa spojuje Poreč s istrijským vnitrozemím a středověkým městem St. Lovreč, jako hlavním vrcholem trasy. Toto historické město se pyšní jedním z nejzachovalejších opevnění na Istrii. V benátských dobách byl St. Lovreč  velitelstvím kapitánů, vojenských velitelů istrijského regionu. Trasa začíná v Poreči, kdy pojedeme podél polních cest a lesních tras až do Ženodragy. Po překročení dálnice jedeme přes Badernu a pokračujeme do Sv. Lovreče. Zde doporučujeme udělat krátkou přestávku a projít si historické centrum města a poté si dát třeba kávu hned vedle městských hradeb. Na zpáteční cestě do Poreče budeme projíždět přes kopcovité oblasti jižní Poreče. Tato část trasy je velmi dynamická a obsahuje krátká stoupání a klesání. Poslední část trasy prochází Stanicji Bečić, kde je možno si vyzkoušet místní XC kurz a dále pokračujeme podél cesty stinného lesa do Brula resortu vedle centra Poreče.